Посета на манастири во Србија

Посета на манастир Беочин и Белград

Србија
Времетраење

1 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

30 особи

img

Опис

Цена на аранжманот: 2.500 мкд

Аранжманот вклучува:

  • Превоз со високотуристички автобус
  • Организација и водство на патувањето

Во цената не е вклчено:

  • Едно ноќевање со појадок 15 евра (се наплаќа на самото место)
  • Патничко осигурување
  • Останати лични трошоци


За реализација на патувањето потребно е минимум 30 патника.

За ова патување важат и ќе се почитуваат сите мерки и препораки на СЗО

За ова патување важат општите услови за патување на туристичката агенција АРБОТРАВЕЛ.

Агенда

1 ден

Состанок со групата и заминување кон Србија во 21:00 часот. Ноќно возење со кратки попатни паузи за царински формалности и освежување.

2 ден

Во утринските часови пристигнување во манастирот Беочин, сместен на 20 км од Нови Сад, после селото Беочин, под падините на Фрушка Гора. Тоа е женски манастир, посветен на Вознесение Господово. Во манастирот се наоѓаат чудотворната икона на Мајката Божја Богородица Беочинска и моштите на Светиот Владика Варнава Настиќ, најмладиот српски светител. Присутвување на утринската служба. По службата поклонение на светиите и разглед на манастирот. Позади портата се наоѓа парк стар 150 години, мала копија на Версајскиот парк, подигнат од градинари од Париз.

После разгледот на манастирот сместување и слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

3 ден

Појадок и заминување кон Белград. Посета на црквата Ружица и капелата на Света Петка на Калемегдан, каде се наоѓа честичка од моштите на Света Петка. Од таму се упатуваме кон Соборниот храм Свети Сава, за после разгледот на храмот, да продолжиме кон манастирот Раковица, каде ќе се поклониме на гробот на Патријархот Павле.

Во попладневните часови тргнување кон Скопје. Попатни паузи за освежување и царински формалности. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Детали

Датум на поаѓање

21 November, 2022

Датум на враќање

22 November, 2022

Информации

Посета на манастир Беочин – Фрушка Гора, Св.Сава, Св.Петка и манастир Раковица во Белград


Цена

41.00 € / по особа

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро