Посета на Пеќка Патријаршија

Посета на Манастир Високи Дечани и Пеќка Патријаршија

Косово
Времетраење

1 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

33 особи

img

Опис

Цена на аранжманот:

Во цената е вклучено:

  • Превоз на дадената релација со високотуристички автобус
  • Организација и водство на патувањето

Во цената не е вклучено:

  • Лични трошоци


Дополнителни информации:

Во манастирот се влегува пристојно облечен; мажите во долги панталони, блузи или кошули со ракави, а жените би требало да бидат облечени во здолниште (сукња) со пристојни блузи со ракави и по можност да имаат марама на главата.

Напомена:

За реализација на ова патување потребен е минимум од 33 патници.

Патувањето ќе биде реализирано според сите протоколи на СЗО и со 75% исполнетост на автобусот

Редоследот на седењето во автобусот се прави според датумот на резервацијата.

За резервација на патувањето потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото за откажување на патувањето најмногу 3 дена пред поаѓање.

Агенда

Детали

Датум на поаѓање

5 November, 2022

Датум на враќање

6 November, 2022

Информации

Пеќката Патријаршија, манастирски комплекс во близина на Пеќ, на влезот на реката Пеќка Бистрица до клисурата Ругова, вековното седиште на српските архиепископи и патријарси, каде е зачувано богатото уметничко и црковно наследство повеќе од седум века. Изграден е од третата декада на 13 век до средината на 14 век и се состои од главната црква Свети Апостоли, црквата Св. Димитрија од нејзината северна страна, а од јужната – Богородичната црква со помала црква Св. Никола.

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро