БОСАНСКИ ПИРАМИДИ

БОСАНСКИ ПИРАМИДИ

Македонија
Времетраење

3 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

40 особи

img
img
img
img
img
img

Опис

Босански пирамиди.Ова е најголемиот комплекс на природни пирамидални згради во светот. Откриени се случајно, кога познатиот археолог и антрополог д-р Сци. Семир Османагиќ доаѓајќи во музејот во градот Високо, ја забележал чудната форма на ридовите кои личат на пирамиди. Ридот Височица го нарекол босанска „Пирамида на сонцето“ (со висина од 220 метри, тој е поголем од Кеопсовата пирамида), а ридот Плешевица станал „Месечината пирамида“ (190 метри). Долината на пирамидите ги вклучува и 90-метарската „Змејска пирамида“ (Бучи), висините на „Храмот на Мајката Земја“ (Крстач) и „Пирамидата на љубовта“ (Чемерак).


Истражување на подземниот лавиринт „Равна“, кој вклучува мрежа од подземни тунели и соби. Може да се каже дека вистинската вредност на тунелот се состои од високи концентрации на негативни јони и оригинална Шуманова резонанца од 7,83 Hz. Јоните му овозможуваат на телото ментално и физички да се ревитализира, поради што е создаден изолиран простор каде што на посетителите им е дозволено да престојуваат со цел да се подобри здравјето.


Посетителите можат да престојуваат и во посебни енергетско-потентни точки, мега-керамички блок К2, како и во просторијата за лечење со најголема концентрација на негативни јони. Температурата во тунелите не надминува 12 степени, затоа не заборавајте да понесете јакна.

Обиколка на археолошките ископувања на северната страна на „Пирамидата на сонцето“.


Слободно време за прошетка во уреденото шумско подрачје Равне 2, каде има платформи за јога и медитација, концертна сцена со природен амфитеатар, камени геометриски кругови, мегалитски блокови, парк со топки, спирална градина и многу други. необични објекти кои сигурно нема да ве остават.рамнодушни.

Агенда

ПРОГРАМА


1. ДЕН

Автобусот поаѓа од Скопје од договореното место во 21 часот

Ноќно возење низ Србија кон Високо со паузи за одмор.


2.ден

ВИСОКО. По пристигнувањето во Високо ќе имаме време за појадок. Потоа со локалниот водич ќе направиме пешачка прошетка до гледиштето на Белведере, од каде што има прекрасен поглед на долината на босанските пирамиди. Потоа следи пешачка посета на праисториските подземни тунели на Равна. Низ нив ќе не водат локални водичи. Ќе дознаеме за важноста на негативните јони во подземните простори и археолошките локалитети во тунелите: рунички натписи на мегалити, подземни езера и извори на вода, „водена соба“ и имаме неводени лековити медитации со мегалитите К1, К2 и К5 (со 55.000 Бови) Следи обиколка на археолошкиот музеј под водство на др. Семир Османагиќ. По ручекот ќе тргнеме на обиколка на новиот енергетски парк „Археолошки парк Равне 2“ кој се наоѓа во близина на тунелот. Овде ќе биде можен и факултативен влез во „Оргонската соба“. Со локален водич подоцна ќе го посетиме ридот  Тумул кој има голема енергетска вредност. Пристигнување во апартманите навечер. Ноќевање.


3.ден.

Тунелот Равне, каде ќе имаме кратки медитации со музички концерт на различни точки. Подоцна, со локален водич пеш, ќе ја разгледаме Месечината пирамида покриена со антички камени бетонски плочи.Потоа ќе се искачиме на северната страна на пирамидата на Сонцето, која е покриена со најтврдите бетонски плочи на светот. Локален водич ќе ја објасни историјата и структурата на неговата изградба. Следно е возење со такси до врвот на пирамидата на Сонцето (со доплата за такси). До неговиот врв ќе се искачиме пеш, каде што следи објаснување за неговото енергетско зрачење. Од врвот на ѕидините на тврдината ќе ја видиме околината од каде погледот се протега сè до Сараево. Следува свечена вечера. Ноќевање.


4.ден.

Во утринските часови заминување за Скопје.


Аранжманот вклучува:

Превоз на дадената релација со високо туристички автобус.

2 ноќевања во луксузни апартмани во Високо.

Локален водич.

Свечена вечера

Цена на аранжманот: 135 еур

Плаќањето се врши исклучиво во денари.

 

Аранжманот не вклучува:

Патничко осигурување.

Влезници во локалитетите.

Други индивидуални активности.

Превоз со такси

Влез за тунелот Равне 10 еур

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патника.


НАПОМЕНА ЗА РАСПОРЕД ЗА СЕДИШТЕ ВО АВТОБУС

Со потпишување на договорот за патување, патникот го прифаќа местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата, земајќи го во предвид најпрво периодот на уплата, а исклучоци се прават за повозрасни патници и мали деца. Можност за избор на место во автобусот со доплата на 20 евра при уплата на аранжманот.

Детали

Датум на поаѓање

28 March, 2024

Датум на враќање

31 March, 2024

Информации

Во цената е вклучено:


-Превоз со високо туристички автобус

-Две ноќавања во луксузни апартмани

-Локален туристички водич за Тунелот Равне

-Придружник од агенцијата за време на патувањето

-Посета на Сараево, баш чаршија


Во цената не е вклучено:

-Патничко осигурување

-Влезница за Тунелот Равне 10 еур

-Превоз до пирамидите со локални возила 1 евро во правец по лице

-Tуристичка такса за престој


За реализација на аранжманот потребно е минимум од 40 патника, во спротивно агенцијата во рок од три дена пред реализација на истиот може да го откаже.


023109518, 073885044, 070570844

www.arbo.com.mk  

Цена

135.00 € / по особа

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро