img

Опис

Банско e рекреативен скијачки центар во Пирин, ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Банско бил домаќин на трки во алпско скијање на Светскиот куп на ФИС. Бил домаќин на машкиот велеслалом во февруари 2012 година и на Светскиот куп на ФИС за жени во спуст и супер Г, и велеслалом и слалом за мажи. Редовно се одржуваат натпревари во алпско скијање и биатлон.

Понуди за Банско

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен