Манастир Лешок

ПОСЕТА НА ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИР

Македонија
Времетраење

1 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

35 особи

img

Опис

Во цената е вклучено:

  • Превоз на дадената релација со високотуристички автобус
  • Организација и водство на патувањето


Во цената не е вклучено:

  • Лични трошоци


Напомена:

За реализација на ова патување потребен е минимум од 35 патници.

Патувањето ќе биде реализирано според сите протоколи на СЗО и со 75% исполнетост на автобусот

Редоследот на седењето во автобусот се прави според датумот на резервацијата.

За резервација на патувањето потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото за откажување на патувањето најмногу 3 дена пред поаѓање.

Агенда

1 ден

Состанок на групата пред Т.А. Арботравел во утринските часови и заминување кон Лешочкиот Манастир, најголемиот духовен центар во Тетовско, кој е сместен во природен амбиент, збогатен со чист планински воздух во т.н. Горно Лешочко маало во селото Лешок, на надморска височина од 610 метри.

Во комплексот се наоѓаат црквите Свети Атанасиј и Пресвета Богородица, како и гробот и спомен собата на Кирил Пејчиновиќ кој е еден од најпознатите македонски преродбеници од XIX век.

Комплетното заживување кое е видливо и денес се должи на доаѓањето на Пејчиновиќ од Света Гора, во 1818 година, кога се обновени манастирските конаци и кога е основана манастирската библиотека. Во тоа време Лешок прераснал во книжевен и просветен центар.

Постоењето на манастирот може да се подели на два периоди, кои се поврзуваат и со двата негови локалитети. Првиот е периодот од 1321 до 1600 година, кога манастирот се наоѓал на шарпланинската падина кај црквата Свети Атанасиј, и вториот период, започнат од 1600 година, па сè до денес, кој се однесува на денешната положба на манастирот, кај епископалниот храм на Успението на Пресвета Богородица.

Во склоп на мастирскиот комплекс се наоѓа и манастирскиот ресторан Лешок, каде постои можност за ручек и освежување со кафе и пијалок.

Во попладневните часови заминување кон Скопје.

Детали

Датум на поаѓање

5 November, 2022

Датум на враќање

6 November, 2022

Информации

Најголемиот духовен центар во Тетовско, кој е сместен во природен амбиент, збогатен со чист планински воздух во т.н. Горно Лешочко маало во селото Лешок, на надморска височина од 610 метри.

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро