Тумане - Поклоничко патување

Манастир Тумане

Србија
Времетраење

1 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

40 особи

img

Опис

Цена на аранжманот: 1.800 мкд (со автобус)


Аранжманот вклучува:

  • Превоз со високотуристички автобус
  • Придружник за време на патувањето

Во цената не е вклучено:

  • Патничко осигурување
  • Останати трошоци


Дополнителни информации:

Во манастирите се влегува пристојно облечен; мажите во долги панталони, блузи или кошули со ракави, а жените би требало да бидат облечени во здолниште (сукња) со пристојни блузи со ракави и по можност да имаат марама на главата.

Името на манастирот е поврзано со легендата, во која се кажува дека Милош Обилиќ ловел во густите шуми околу манастирот и дека ненамерно го ранил пустиникот Свети Зосим во лов. Носејќи го подвижникот до неговиот двор за да се обиде да му го спаси животот и да ја открие раната, на местото каде што сега се наоѓа манастирот, светителот молел да се спушти и му викал на Милош: „Ту мани“, што во превод би значело „Таму, пушти ме да умрам. За да го искупи својот грев, Милош започнал да гради манастир, но наскоро пристигнува порака од Светиот кнез Лазар да престане со изградбата на светилиштето со зборовите „Ту мани“, и да дојде на Косово. Така останува името Тумане. Манастирот Тумане за прв пат се споменува во пописот од 16 век, каде што е утврдена локацијата на манастирот во близина на селото Туман.

НАПОМЕНА ЗА РАСПОРЕД ЗА СЕДИШТЕ ВО АВТОБУС

Со потпишување на договорот за патување, патникот го прифаќа местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата, земајќи го во предвид најпрво периодот на уплата, а исклучоци се прават за повозрасни патници и мали деца. Можност за избор на место во автобусот со доплата на 20 евра при уплата на аранжманот.


За реализација на ова патување потребно е минимум 40 патника.

За ова патување важат општите услови за патување на туристичката агенција АРБОТРАВЕЛ.

Агенда

1 ден

Состанок со групата пред Дрво Декор во вечерните часови и заминување кон Србија. Попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден

Во утринските часови пристигнување во манастирот Тумане. Пешачење до испосницата на Светиот Зосима, која се наоѓа на околу 1 км од манастирот, во старата и густа шума. Во карпата што доминира во целата област, има две пештери, поврзани со тесен премин. Во едната живеел, а во другата се молел преподобниот светител. Денес во молитвената ќелија на преподобниот направена е капела. Покрај пештерата има чудотворен извор, а зад него прекрасен шумски водопад.

Потоа се враќаме во манастирот, на поклонение на светите мошти, каде ќе присуствуваме и на Светата Литургија. По Литургијата, разглед на манстирот и присуство на исцелителните групни молитви од страна на монаштвото.

Во попладневните часови тргнување, со попатна пауза за ручек. Продолжуваме кон Скопје со попатни паузи за царински формалности и освежување. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Детали

Датум на поаѓање

25 July, 2024

Датум на враќање

26 July, 2024

Информации

ТУМАНЕ 26/07/2024

ПО БАРАЊЕ НА НАШИТЕ ПАТНИЦИ А ПО ПОВОД 100 ГОДИНИ ОД ТУМАНСКАТА ЦРКВА АРБОТРАВЕЛ ОРГАНИЗИРА ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ЗА МАНАСТИРОТ ТУМАНЕ НА

25-26/07/2024

ЦЕНА: 1.800 ден.

МАНАСТИРОТ ТУМАНЕ, светиња во кој верата прави чуда.Овде верниците го пронаоѓаат лекот и спасот. Во овој манастир се случуваат чуда.

ПОАЃАЊЕТО ЌЕ БИДЕ СПРОТИ ХОТЕЛ ХОЛИДЕЈ ИН ВО 22:00 НА 25/07/2024

МЕСТАТА СЕ ОГРАНИЧЕНИ РЕЗЕРВИРАЈТЕ СИ ГО ВАШЕТО МЕСТО НАВРЕМЕ.

Цената вклучува:

-Превоз со туристички автобус

- Пратител од Агенцијата за време на патувањето

Цената не вклучува:

- Патничко осигурување

- Други лични трошоци

ТЕЛ ЗА КОНТАКТ: 072212134; 070570844; 023 109518

ПАТУВАМЕ СО ЛИЧНА КАРТА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

За реализација на овој програм потребно е минимум 45 патника

Манастирот Тумане се наоѓа на девет километри оддалеченост од Голубац, во подножјето на планината Голубац, опкружен со шума, на левиот брег на реката Туманска, што му дава посебна убавина на светилиштето. Пет века по упокојувањето Преподобниот Зосим, ​​јасно е зошто светиот подвижник го избрал токму ова место за својот осамен и молитвен живот, скриено од луѓето и потполно погодно за молитвена тишина. Амбиенталната убавина, духовниот мир и присуството на светињите, ја прават вредноста на манастирот Тумане, како на духовен, така и на културно-историски план.

Како ретко светилиште, овој манастир во Бранишево остава прекрасен впечаток на секој што ќе го посети, пленејќи со својата убавина и околината во која се наоѓа, пред сè како иден сведок на верата и светилник на идното Царство Божјо.

Цена

29.00 € / по особа

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро